Halloween- predvečer všetkých svätých

Autor: Jan Zošák | 31.10.2012 o 0:01 | (upravené 19.10.2015 o 22:14) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  173x

Halloween je sviatok, ktorý sa slávi 31.októbra. Oslavujú ho predovšetkým deti oblečené v strašidelných kostýmoch, ktoré navšetvujú susedov a pýtajú sladkosti. Je zvykom najmä v Amerike, Austálii a na Novom Zélande.

Halloween je veľmi starý sviatok, jeho história siaha až do obdobia Keltov. Vtedy sa rok delil na dve obdobia- obdobie hojnosti a obdobie hladu a zimy. Začiatkom novembra sa Keltom zásoby začali míňať a nasledovala zlá doba. Preto ľudia prvý novembrový deň uctievali Boha Mŕtvych- Anwinna. Verili, že tento večer sa zjavujú duše mŕtvych, a tak im svietili na cestu svietnikmi vyrobenými z tekvíc. Duchovia sa vracali domov, aby za pomoci svojich príbuzných prekročili hranicu Zemi Mŕtvych. Živí sa prezliekali do starých šiat a maľovali si tváre, aby do nich nevstúpili zlý duchovia. Tejto noci sa hovorilo Samhain.
Tak, ako aj iné zvyky, ktoré k nám prišli z Ameriky, aj tento halloweensky sviatok sa uchytil aj u nás a deti si s radosťou na tento deň chystajú tekvice do okien alebo pred domy. Musím, ale spomenúť aj to, že čoraz viac je vidieť takéto ,,dielka" aj v obchodoch alebo reštauráciách. Dokonca sa na diskotékach začali konať veľké Halloweenske párty, kde sa mladý ľudia prezliekajú do kostýmov alebo majú strašidelne namaľovanú tvár. 
Aj keď je to trošku morbídny sviatok má vo svete veľký úspech.

Tak aj ja vám prajem: ,,Happy Halloween!":)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

KOMENTÁRE

Ďakujem Obamovi. A teraz nastáva panika

Obama zvládol osem rokov bez škandálu, Trump ich mal už počas kampane.


Už ste čítali?