Čo bude s Hanušovským kaštieľom?

Autor: Jan Zošák | 25.2.2013 o 21:40 | (upravené 19.10.2015 o 22:21) Karma článku: 5,56 | Prečítané:  965x

Hanušovce nad Topľou- V tomto mestečku sa nachádza podstatné pamiatkové bohatstvo. Okrem stredovekého kostola tu nájdeme aj dva kaštiele, ktoré ležia pod najdlhším železničným viaduktom s pravotočivou zákrutou v strednej Európe.

 

Mesto Hanušovce nad Topľou podalo žiadosť na rekonštrukciu strechy a podkrovia na ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v programe Obnovme si svoj dom na rok 2013. Jedná sa o rekonštrukciu renesančného kaštieľa, ktorý bol dlhé roky nevyužívaný a je v zlom technickom stave. V minulosti sa už mesto pokúšalo o rekonštrukciu celého kaštieľa a okolitých parkov. Avšak bezvýsledne. Projekty neprešli, a preto táto historická budova stále upadá.
Vrchná časť budovy je drevená, pokrytá krytinou. Niektoré drevené prvky sú viditeľne napadnuté hnilobou a škodcami. Poškodená je aj omietka a výplňové konštrukcie fasády. Vďaka pretekajúcej dažďovej vode cez poškodenú strechu. Zavlhnutie časti objektu je zapríčinené nasávaním  zemnej vlhkosti. Objekt je odpojený od elektriny a z vnútra úplne zničený vďaka vandalom. Čas na tejto budove zanechal rozbité okná, vylámané dvere, rozbité vnútorné priestory, avšak aj kopec spomienok našich starších spoluobčanov, ktorí si ešte pamätajú veľkú kinosálu a divadlo. Je zrejmé, že celá stavba je v havarijnom stave a potrebuje opravu.

Mesto však nemá peniaze na financovanie opráv. „Boli by sme radi, keby sa nám tento rok podarilo dať do poriadku aspoň strechu. O rok budeme cez tento projekt skúšať ďalšiu opravu," povedal prednosta mestského úradu JUDr. Ján Kaščák. Ak projekt schvália, opravovať by sa malo začať už tento rok. Ďalej prezradil, že v budúcnosti by v kaštieli mali byť reprezentačné priestory mesta. „Nachádzať by sa tam mala obradná sieň, kde by sa konali sobáše a kultúrno-spoločenské akcie. Ja osobne by som tam premiestnil aj knižnicu. V podkroví by sa mal vytvoriť ďalší priestor, keďže momentálne je tam len pôjd. Uvažuje sa aj o tom, že by tam bolo sídlo mestského úradu." No ďalej Kaščák rozmýšľa nad tým či by sa tam zmestil celý úrad.
V podzemí sa nachádza aj pivnička, kde sa plánuje spraviť nekomerčná vináreň pre mestských hostí.
Zaujímalo ma aj, či je pravda, že tadiaľ vedie nejaká chodbička, ktorá spája nový kaštieľ a neďaleký Medziansky hrádok, ako to hovorí legenda. Túto legendu vyvrátili aj pracovníci pamiatkového úradu. „Nový kaštieľ bol postavený v 17. storočí, kedy už Medziansky hrádok bol len zrúcanina," dodal prednosta Ján Kaščák.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

KOMENTÁRE

Ďakujem Obamovi. A teraz nastáva panika

Obama zvládol osem rokov bez škandálu, Trump ich mal už počas kampane.


Už ste čítali?