Čo bude s Hanušovským kaštieľom?

Autor: Jan Zošák | 25.2.2013 o 21:40 | (upravené 19.10.2015 o 22:21) Karma článku: 5,56 | Prečítané:  980x

Hanušovce nad Topľou- V tomto mestečku sa nachádza podstatné pamiatkové bohatstvo. Okrem stredovekého kostola tu nájdeme aj dva kaštiele, ktoré ležia pod najdlhším železničným viaduktom s pravotočivou zákrutou v strednej Európe.

 

Mesto Hanušovce nad Topľou podalo žiadosť na rekonštrukciu strechy a podkrovia na ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v programe Obnovme si svoj dom na rok 2013. Jedná sa o rekonštrukciu renesančného kaštieľa, ktorý bol dlhé roky nevyužívaný a je v zlom technickom stave. V minulosti sa už mesto pokúšalo o rekonštrukciu celého kaštieľa a okolitých parkov. Avšak bezvýsledne. Projekty neprešli, a preto táto historická budova stále upadá.
Vrchná časť budovy je drevená, pokrytá krytinou. Niektoré drevené prvky sú viditeľne napadnuté hnilobou a škodcami. Poškodená je aj omietka a výplňové konštrukcie fasády. Vďaka pretekajúcej dažďovej vode cez poškodenú strechu. Zavlhnutie časti objektu je zapríčinené nasávaním  zemnej vlhkosti. Objekt je odpojený od elektriny a z vnútra úplne zničený vďaka vandalom. Čas na tejto budove zanechal rozbité okná, vylámané dvere, rozbité vnútorné priestory, avšak aj kopec spomienok našich starších spoluobčanov, ktorí si ešte pamätajú veľkú kinosálu a divadlo. Je zrejmé, že celá stavba je v havarijnom stave a potrebuje opravu.

Mesto však nemá peniaze na financovanie opráv. „Boli by sme radi, keby sa nám tento rok podarilo dať do poriadku aspoň strechu. O rok budeme cez tento projekt skúšať ďalšiu opravu," povedal prednosta mestského úradu JUDr. Ján Kaščák. Ak projekt schvália, opravovať by sa malo začať už tento rok. Ďalej prezradil, že v budúcnosti by v kaštieli mali byť reprezentačné priestory mesta. „Nachádzať by sa tam mala obradná sieň, kde by sa konali sobáše a kultúrno-spoločenské akcie. Ja osobne by som tam premiestnil aj knižnicu. V podkroví by sa mal vytvoriť ďalší priestor, keďže momentálne je tam len pôjd. Uvažuje sa aj o tom, že by tam bolo sídlo mestského úradu." No ďalej Kaščák rozmýšľa nad tým či by sa tam zmestil celý úrad.
V podzemí sa nachádza aj pivnička, kde sa plánuje spraviť nekomerčná vináreň pre mestských hostí.
Zaujímalo ma aj, či je pravda, že tadiaľ vedie nejaká chodbička, ktorá spája nový kaštieľ a neďaleký Medziansky hrádok, ako to hovorí legenda. Túto legendu vyvrátili aj pracovníci pamiatkového úradu. „Nový kaštieľ bol postavený v 17. storočí, kedy už Medziansky hrádok bol len zrúcanina," dodal prednosta Ján Kaščák.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

KOMENTÁRE

Američania sa boja, že sa ich krajina čoraz viac podobá Rusku

Liberálnu Ameriku neznepokojuje obava, že Rusko bude riadiť svet.


Už ste čítali?